Micsoda elismerés! Budapest a világ legjobb egyetemvárosai között
A brit Quacquarelli Symonds (QS) összeállította a világ legjobb egyetemvárosainak friss rangsorát, amelyre Budapest is felkerült.
Hogy áll össze a sorrend?
A QS módszerének lényege, hogy csak olyan városokat rangsoroltak, ahol legalább 250 ezren élnek, és ahol legalább két olyan felsőoktatási intézmény működik, amely felkerült a QS legutóbbi világrangsorára. (Ezért van csak Budapest a magyar egyetemvárosok közül a listán.) Az Eduonline szerint a QS szakemberei több szempont alapján értékelték azt a 164 várost, amely végül az előzőekben említett mindkét feltételnek megfelelt. Az adott város végleges pontszámát befolyásolja az ott működő egyetemek helyezése, a hallgatói összetétel (pl.: külföldi diákok aránya), olyan általános jellemzők, mint a közbiztonság, a légszennyezettség. A pontozás alatt a figyelmük mindenre kiterjed, a Transparency International korrupciós indexét is figyelembe veszik, de a munkáltatói aktivitás és természetesen az árak is sokat számít.
TOP10
A topuniversities.com oldalon nyilvánosságra hozott ranglista élén London végzett.
A második helyen München végzett, de kiváló eredményt ért el Szöul és Tokió, így a képzeletbeli dobogó harmadik fokára felállhattak. Az top10-be még bekerült Berlin, Melbourne, Zürich, Sydney, Boston, és a holtversenyben tizedik Montreal és Párizs. A lista érdekessége, hogy több világváros mint például Moszkva, Peking, Sanghaj, Los Angeles és Brüsszel sincs az első húsz között, viszont vannak olyan kisebb városok, amelyek feltűnnek a lista elején: a svájci Lausanne, az angol Newcastle vagy a belga Leuven.
Budapest
Budapest a listán az 58. helyen végzett,
így a régióból csak Bécs és Prága előzte meg a fővárosunkat. A jó eredmény legfőbb oka vélhetően az lehet, hogy Budapest még mindig a világ nyolcadik legolcsóbb egyetemvárosa, ami kétségtelenül sokat nyom a latba az egyetemisták körében. QS szerint az átlagos tandíj a fővárosi egyetemeken évente körülbelül egymillió forint (3600 dollár), és számításaik szerint az albérleti díj nélkül egy hallgató havi 180 ezer forintból (600 dollárból) meg tud élni. Budapest harmincöt felsőoktatási intézmény működik, ezek közül három – az ELTE, a BME és a Corvinus – szerepel a QS 2022-es világrangsorán, és több egyetemen lehetőség van angolul, franciául vagy németül is tanulni.
A város leírásában írnak a múzeumok gazdag kínálatáról, de a Sziget fesztivált, a romkocsmákat és a gyógyfürdőket is kiemelik, mint az itteni hallgatói élet velejáróit 🙂
Egy kicsit árnyalja a sikert, hogy Budapest az elmúlt évekhez képest rontott a helyezésén, eddig a 43-56. hely között mozgott.
Régiónk
A régióból Bécs érte el a legjobb eredményt, az előkelő 14.helyen végzett.
Az osztrák főváros minden évben több ezer magyar felvételizőt vonz, hiszen elképesztően gazdag a felsőoktatási intézmények kínálata. Az eduonline.hu kiemeli, hogy a nemzetközi rangsorokban kiemelkedő helyezést elérő Universität Wien vagy a kiváló gazdasági képzéseket kínáló Wirtschaftsuniversität Wien hívogató lehet a magyar tehetségeknek, és a rangsor alapján a Bécs maga is kiváló környezetet nyújt a hallgatóknak.
Prága a 45. hellyel megelőzi a magyar fővárost, ugyanakkor vannak a régióban mögöttünk rangsorolt egyetemvárosok: Varsó a 60., Brno a 77., Krakkó a 101. helyen végzett.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban